Δευτέρα 4 Μαρτίου 2013

Ορφέας Ν.Σκοπού-ΓΑΣ Κομοτηνή 61-69

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο ΓΑΣ Κομοτηνή στη δυνατή έδρα του Ν.Σκοπού, επικρατώντας του τοπικού Ορφέα με 61-69, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση σε όλους τους τομείς.

Το ξεκίνημα ήταν το χειρότερο δυνατό για τον ΓΑΣ, καθώς βρέθηκε πίσω με 7-0 , αναγκάζοντας τον Τάκη Φωτεινάκη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στη συνέχεια όμως ο ΓΑΣ παρουσίασε βελτιωμένο πρόσωπο, επιβάλλοντας το ρυθμό του και με τον Βελή να ηγείται στο σκοράρισμα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, φτάνοντας στο 13-22, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Με πολύ καλή άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση, ο ΓΑΣ όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα, αλλά κατάφερε να το διευρύνει, φτάνοντας στο 29-42, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σκοπός προσπάθησε με τη δύναμη και την εμπειρία να μειώσει και να μπει στη διεκδίκηση της αναμέτρησης, μειώνοντας μέχρι και σε 47-51 στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Τσανάκα και σε 50-53 με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο το τρίποντο του Βελή ήταν «μαχαιριά» για τους γηπεδούχους και έναυσμα για νέα αντεπίθεση για τους κυανέρυθρους. Ο ΓΑΣ με σωστές επιλογές σφράγισε τη σημαντική νίκη και πήρε τελικώς τη νίκη με 61-69 με το μακρινό τρίποντο του Καδή στην εκπνοή  να «γλυκαίνει» τις εντυπώσεις μίας καταδικαστικής ήττας για τους γηπεδούχους, που φλερτάρουν με τον υποβιβασμό.

Διαιτητές: Πολυχρονιάδης-Σιταρίδης

Δεκάλεπτα: 13-22, 29-43, 47-51, 69-61

Ορφέας Ν.Σκοπού (Κοκολιός): Σουλούγκας 7(1), Ντίκογλου 2, Τσανάκας 3(1), Καδής 14(3),  Τερζής 2, Κατσικάς 8, Τεβετζίδης 11(1), Γκουτζιομήτρος 14(1)

ΓΑΣ Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Πανταζής 1, Σαδήκ 7(1), Διαμαντίδης 6, Σκεμπής, Μακρής 4, Ντίνας 12(3), Σακάρης 2, Σταματέλος, Μήτσου 9(2), Βελή 28(3), Μπεκρής, Ουζουνίδης