Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

ΓΑΣ Κομοτηνή- ΕΚ Καβάλας 47-42

Μπορεί να «έπαιξε με τη φωτιά» αλλά δεν κάηκε στο τέλος το γυναικείο τμήμα του ΓΑΣ Κομοτηνή, που επικράτησε της ΕΚ Καβάλας με 47-42 σε ένα παιχνίδι, στο οποίο η ομάδα της Κομοτηνής ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Βέβαια πλέον η προσοχή στρέφεται στην επόμενη ημέρα με την ομάδα του ΓΑΣ να ενημερώνεται τελευταία στιγμή πως θα κληθεί να δώσει αγώνα μπαράζ με ομάδα από άλλον όμιλο για την παραμονή.

Ο ΓΑΣ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση με τις Ψυλλάκη, Τζήμου να ηγούνται στο σκοράρισμα, καταφέρνοντας να πάρουν τα ηνία στο σκορά , παρότι βρέθηκαν στο ξεκίνημα πίσω  με 1-4. Με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, ο ΓΑΣ κατάφερε να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 28-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ΓΑΣ να ελέγχει το προβάδισμα που είχε εξασφαλίσει από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, με την Καβάλα να ρίχνει τη διαφορά στους 9 στο 27΄ (36-27) ενώ η μεγάλη αντεπίθεση των φιλοξενουμένων έγινε στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, όταν και η Καβάλα μείωσε στους 6 (40-36 στο 33΄) αναγκάζοντας τον Μανώλη Παπαδόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το δίποντο της Σιδηροπούλου έφερε τη διαφορά στο καλάθι και η ψυχολογία είχε γείρει υπέρ των αθλητριών της Καβάλας. Ένα δίποντο της Δαμανάκη και εν συνεχεία η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο πάγκος της Καβάλας έδωσε μία ανάσα στον ΓΑΣ με τη διαφορά να φτάνει εκ νέου στους 5 (43-38) και κάπου εκεί  να τελειώνει το παιχνίδι υπέρ των κοριτσιών του ΓΑΣ.

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 28-16, 40-31, 47-42

ΓΑΣ Κομοτηνή (Παπαδόπουλος Μ.): Τσακίρη Α 2, Τζήμου 9, Δαμανάκη 4, Σεβδυνίδου 10(1), Παπαδοπούλου, Λιούρτα Ε 5, Κεχαγιά 4, Μπόκα 2, Ψυλλάκη 11

Καβάλα (Κωνσταντινίδου): Σιδηροπούλου 11(1), Λουπίδου 3, Λύρου 7, Παλλάδα 10, Αραμπατζή, Μίσιου 9, Λάλλα 2